BATERIE – naładowany recykling
Od pojawienia się pierwszych baterii na rynku minęło już ponad 150 lat. Dziś ogniwa produkowane są w miliardach sztuk rocznie, a po zakończeniu swojej żywotności generują, niestety, ogromną ilość niebezpiecznych odpadów.
Jeśli trafią one do recyklingu, to dzięki odpowiedniej obróbce można zawrócić do obiegu niemalże 100% ich składu. Dzięki obecnemu poziomowi wiedzy i technologii potrafimy już przetwarzać nie tylko obudowy baterii, ale również zawartą w nich czarną masę, z której w procesie obróbki hydrometalurgicznej separowane są grafit, kobalt, nikiel i lit. Substraty te zawracane są do obiegu i wykorzystywane m.in. do ponownej produkcji ogniw tego samego typu.
Proces przetwarzania baterii jest niezwykle ważny nie tylko z ekologicznego, ale również z ekonomicznego punktu widzenia – pozyskiwanie surowców pochodzących z odzysku jest procesem znacząco tańszym niż ich pierwotne wydobycie. Ponadto podkreślić należy, że zbierając i przekazując ogniwa do firm specjalizujących się w ich unieszkodliwianiu, minimalizujemy zagrożenia, jakie niesie za sobą przechowywanie zużytych, uszkodzonych czy też niepotrzebnych już baterii.
Należy również nadmienić, że aktualnie Polska jest europejskim liderem w dziedzinie produkcji i eksportu baterii li-ion, z udziałem 30% całości rynku. Dlatego też rodzime firmy recyklingowe próbują wykorzystać powstającą na rynku niszę i z powodzeniem zajmują się recyklingiem baterii samochodowych, odzyskując z nich cenne surowce. Powstają też pierwsze linie przetwarzania ogniw pochodzących z branży automotive, gdzie można będzie przetwarzać do 98% dostępnych na rynku baterii li-ion, osiągając przy tym bardzo wysoką czystość surowców.
Aby móc ponownie poddać baterie recyklingowi, należy pamiętać o prawidłowej segregacji.
Przypominamy, że drobne elektrośmieci można oddać w specjalnym punkcie przy Rokietnickim Ośrodku Sportu oraz nie tylko te drobne w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który otwarty jest w następujących dniach:
PONIEDZIAŁEK 11:00 – 16:00
WTOREK 11:00 – 17:00
ŚRODA 11:00 – 16:00
CZWARTEK 11:00 – 17:00
PIĄTEK NIECZYNNE
SOBOTA 8:00 – 15:00
NIEDZIELA NIECZYNNE